TT Ads

Plac zabaw to miejsce, które musi być przyjazne dla dzieci. A co kryje się pod słowem „przyjazne”? Musi być przede wszystkim bezpieczny oraz atrakcyjny dla użytkowników. Ponadto, powinien on dostarczać nie tylko mnóstwo zabawy, ale i nauki oraz rozwoju koordynacji ruchowej. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór wyposażenia tego miejsca.

Co powinno znajdować się na placu zabaw?

W przypadku wyboru wyposażenia do placu zabaw dużo ważniejsza niż ilość okazuje się jakość. Ważne, by zabawki były nie tylko bezpieczne, ale i dostosowane do wieku użytkowników – z innych atrakcji korzystają najmniejsze dzieci, z innych przedszkolaki. Całą gamę „urządzeń” zabawowych można znaleźć http://www.artbud.pl/pl/c/Place-zabaw/3143 .  A oto, jakie elementy warto poustawiać na placu zabaw, tak by każde dziecko – bez względu na wiek – mogło mieć świetną zabawę:

piaskownica – wystarczy kilka foremek, wiaderko i łopatka, by każde dziecko, zwłaszcza to młodsze, miało wspaniałą zabawę na długi czas. Ciekawą opcją są piaskownice pod daszkiem lub z oddzielną przegrodą na wodę,

piaskownice

huśtawka wisząca – dla młodszych dzieci najlepsze są takie z zabezpieczeniem przed wypadnięciem, starsze zaś uwielbiają proste huśtawki na sznurku lub łańcuchu,

hustawka-wiszaca

huśtawka stojąca – dla najmłodszych pociech doskonałe są huśtawki-bujaki, występujące najczęściej w kształcie zwierzątek. Z kolei przedszkolaki i starsze dzieci znajdą frajdę na dwuosobowych huśtawkach równoważnych.

hustawka-stojaca

zjeżdżalnia – tu również istnieją wersje dla młodszych i starszych, a więc mała plastikowa i większa metalowa lub plastikowa, najczęściej połączona z domkiem i drabinką.

zjezdzalnia

domki i drabinki – elementy wyposażenia, których nie może zabraknąć zwłaszcza dla starszych dzieci. Świetnie rozwijają one wyobraźnię i sprawność fizyczną,

domek

karuzele.

karuzela

Czym powinno odznaczać się wyposażenie placu zabaw?

Oczywiście najważniejszym aspektem wyposażenia placu zabaw jest bezpieczeństwo i posiadanie wszystkich niezbędnych atestów. Ponadto warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego atrakcje są wykonane. Dobrze, jeśli jest to materiał naturalny, czyli drewno. Jeszcze lepiej, jeśli drewno jest podstawą połączoną z innymi materiałami – np. sznurkami i metalem. Takie rozwiązanie jeszcze lepiej wpływa na rozwój i wyobraźnię dzieci.

TT Ads

Post not found !