TT Ads

Podgrzewacze wody

Bez wątpliwości w każdym mieszkaniu można odszukać jakiś podgrzewacz wody – no może niemal w każdym. W domach stosuje się w zasadzie podgrzewacze pojemnościowe, prędzej rzadko stosuje się podgrzewacze przepływowe.

Jeżeli mamy na myśli podgrzewacze pojemnościowe jest to bardzo dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie potrzebny jest spory wydatek wody, a stąd faktycznie mocny strumień wody przez długi czas. Istotnie jest tutaj dosyć spore pole manewru z tego względu, że podgrzewacze te mają przeróżne pojemności wody. Jeżeli taki podgrzewacz ma służyć w mieszkaniu, z pewnością kilkudziesięciolitrowy zbiornik wystarczy (przykładowo 60 litrów). Lecz jeśli podgrzewacz ma obsłużyć kilka łazienek… z pewnością taki niewielki zbiornik nie wystarczy.

Zaś podgrzewacze przepływowe są wykorzystywane w większości przypadków tam, gdzie nie ma potrzeby podgrzewać sporych strumieni wody. Może być dając za przykład stosowany skutecznie przy bateriach obsługujących zlew w łazience. Większe pogrzewacze przepływowe mogą też być wykorzystywane na przykład przy prysznicach, ale również z niezbyt dużym strumieniem wody.

Tak więc łatwo zauważyć, że wybór podgrzewacza musi być zależny w zasadzie od tego, jak dużo ciepłej wody chcemy użytkować w danym czasie. Mocną cechą podgrzewaczy przepływowych jest to, że zabierana jest energia wyłącznie w momencie użytkowania podgrzewanej wody, ponieważ podgrzewacze pojemnościowe muszą co jakiś czas pobierać energię by podtrzymać w zbiorniku odpowiednią temperaturę.

W jaki sposób można inaczej określić pojemnościowy podgrzewacz wody? To ot tak bojler, badź kocioł parowy, zbiornik ciepłej wody użytkowej. Rzecz jasna podstawowym elementem bojlera jest jak swobodnie się domyślić: zasobnik ciepłej wody.

Zbiornik bojlera częstokroć ma izolację termiczną, poprze ktorą da się odpowiednio zmniejszyć straty ciepła. Woda zasadniczo w bojlerze jest ogrzewana bądź to grzałką elektryczną bądź bezpośrednio termostatem. Czasami stosowany jest wymiennik ciepła z centralnego ogrzewania. Są też wszystkim bardzo dobrze znane bojlery, w których woda podgrzewana jest palnikiem gazowym.

Bojlery użytkowane są dzisiaj niezwykle ochoczo – ewidentnie są to urządzenia które są częściej wykorzystywane w domach, mieszkaniach niż przepływowe podgrzewacze wody. Bez wątpliwości jest to spowodowane faktem, że w domach czy również mieszkaniach dosyć często używa się ciepłą wodę – a to bezsprzecznie daje całkiem spore oszczędności jeśli chodzi o energię elektryczną.

Przepływowy podgrzewacz wody

Współcześnie przepływowe podgrzewacze wody są dość raz za razem użytkowane do przygotowania ciepłej wody. Bardzo popularnymi podgrzewaczami przepływowymi są urządzenia firmy Junkers – gazowe podgrzewacze z otwartą komorą spalania. W rzeczy samej aktualnie wytwardza się na szeroką skalę także podgrzewacze na energię elektryczną – bo przecież nie zawsze jest dostęp do gazu.

W przepływowych podgrzewaczach wody wymiennik ciepła wraz z wężownicą potocznie nazywa się nagrzewnicą. Dzisiejsze przepływowe podgrzewacze wody wykorzystywane są niezmiernie ochoczo ze względu na naprawdę wysoką sprawność, która bez problemów przekracza 85%!

Jeżeli rozchodzi się o elektryczne przepływowe podgrzewacze wody, potrzebna jest dość duża moc, toteż przy wielkich wydatkach wody potrzebne są sieci trójfazowe. Jeżeli chodzi o podgrzewacze elektryczne działające na jednej fazie, bez wątpliwości nie mogą one podgrzać dużych strumieni – a co za tym idzie ich wykorzystanie jest mocno ograniczone. Tego rodzaju jednofazowe przepływowe podgrzewacze można używać ewentualnie jako źródło wody do umycia rąk, w nietypowych sytuacjach jako źródło wody do prysznica.

Podgrzewacz cwu to na pewno urządzenie, które wykorzystywane jest niemal w każdej mieszkaniowej instalacji wodnej. Jest to urządzenie, które jak każdy wie przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Podgrzewacze stosuje się zwłaszcza w łazienkach, raz za razem montuje się je też w piwnicach domów jednorodzinnych bądź bezpośrednio przy kotłach, jeśli nie ma piwnicy (co obecnie jest niezwykle częstym zjawiskiem, zwłaszcza jeśli chodzi o nowoczesne domy budowane niewielkim kosztem).

Podgrzewacze wody trzeba śmiało podzielić na pojemnościowe oraz przepływowe. Można także wymienić w tej kwestii zasobniki cwu. Jeśli chodzi o podgrzewacze pojemnościowe, działają one w niesłychanie specyficzny sposób. Po prostu gromadzona jest woda w zbiorniku, który nie jest nieodzowną częścią podgrzewacza. Wodę tą się podgrzewa, po czym trzymana jest ustalona temperatura wody. W czasie zużywania ciepłej wody zbiornik jest napełniany i włącza się dogrzewanie wody. Przez wgląd na to mamy nieustająco dostępną gorącą wodę.

Poza tym jeśli chodzi o podgrzewacze przepływowe, podgrzewają one ciecz w locie. Co to oznacza? Oznacza to, że tego rodzaju podgrzewacze nie posiadają zbiorników na wodę, przez co są o sporo mniejszych rozmiarów. Woda przepływa przez podgrzewacz i jest podgrzewana wyłącznie w czasie przepływu.

Można niemało pisać o złych stronach i atutach tychże rozwiązań. Na pewno i jedne i drugie podgrzewacze mają swoje zastosowanie ze względu na swoje mocne i złe cechy.

Bojler to szczerze zbiornik z podgrzaną wodą użytkową, a raczej zbiornik w którym taką wodę się podgrzewa. Inaczej da się nazwać taki bojler termą elektryczną, jeszcze inaczej podgrzewaczem wody, ogrzewaczem – jest oprócz tego sporo innych pokrewnych.

Wykorzystanie bojlerów jest obecnie naprawdę popularne. Jest w ogólności cały szereg korzyści, jakie daje nam bojler. W głównej mierze jeden bojler może zasilać cały szereg punktów poboru wody. Jest to wybitnie ważna sprawa i na sto procent duża przewaga nad przepływowymi podgrzewaczami. Dzisiejsze bojlery mają w rzeczy samej możliwość zaprogramowania pracy podgrzewacza, ustawiania dokładnych temperatur wody.

Bojler nie w każdym przypadku musi być urządzeniem elektrycznym. Jednak bojlery elektryczne zasilane są najczęściej z jednej fazy (230V). Rzadko da się natknąć się na bojlery elektryczne trójfazowe. Istotnie trójfazowe są na ogół podgrzewacze przepływowe.

Są też niezmiernie popularne bojlery gazowe. Zazwyczaj są to bojlery przepływowe, są też bojlery na gaz pojemnościowe.

Na pewno niezwykle popularne stały się ostatnio bojlery elektryczne. Z pewnością wszędzie tam, w jakim miejscu jest dostęp do gazu instaluje się przede wszystkim bojlery podgrzewane gazem… No cóż, ale nie wszędzie jest doprowadzony gaz, nawet jeśli mamy na myśli większe miasta! Zupełnie tak jest.

Bojler elektryczny wcale nie powinien być zasilany trzema fazami. Tak faktycznie trzeba sieć jednofazowa. W zasadzie chodzi o to, że bojlery faktycznie nie muszą posiadać wysokiej mocy, mają zwyczajnie całkiem czasu na podgrzanie wody. Samo podtrzymanie temperatury na nastawionym poziomie nie jest tak niezwykle energochłonne – wystarczą małe moce żeby to podtrzymać.

Dzisiaj można znaleźć bojlery elektryczne przeróżnych producentów. Do zastosowań domowych, wyjątkowo jeżeli mówimy o jednej łazience starczy bojler elektryczny z zasobnikiem mniej więcej 100 litrowym, czasem wystarczy 60, czasami 120… ale bodajże najlepiej schodzą bolery elektryczne z zasobnikiem o pojemności 80 litrów – to tak istotnie współcześnie jest norma.

Kupno zasobnika to nie jest tak naprawdę częsty wydatek – tak rzeczywiście kupujemy zasobnik raz na kilka, a poniekąd kilkanaście lat. Dlatego powinno się prawidłowo wyłonić. Zakup musi być dobry, niekoniecznie trzeba wybrać ten najtańszy w zakupie – albowiem przez wiele lat da się sporo zyskać albo stracić na samym użytkowaniu. Więc powinno się sobie już odpowiedzieć na to pytanie – jakiego typu zasobnik będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni?

Ewidentnie powinno się przykuć uwagę na pojemność zasobnika. Trzeba sobie teraz zdać sprawę z jednej nadzwyczaj istotnej rzeczy. Mianowicie chodzi o straty ciepła. Im wyższa temperatura wody, tym większe będą straty ciepła. Skutkiem tego należałoby uniknąć podgrzewania wody do niesłychanie dużych temepratur w celu późniejszego zmieszania jej z zimną wodą. Optymalnie, jeżeli woda będzie podgrzewana do temperatury użytkowej. Naturalnie nie da się uzyskać takiej temperatury, ponieważ czasem potrzebujemy wodę o temperaturze 60 stopni Celsjusza, później o temperaturze 30 stopni Celsjusza. Ale na pewno podgrzewanie wody do temperatur niezmiernie wysokich ( między innymi niemałych aniżeli 75-80 stopni) naraża nas na znaczne straty, gdyż praktycznie zawsze będziemy zmuszeni mieszać gorącą wodę z zimną.

Czyli wszystko super, ale ktoś powie, że w takim przypadku nie wystarczy mu gorącej wody chociażby na wzięcie prysznica. Co w takim przypadku? Standardowo źle został dobrany bojler, a bardziej pojemność zbiornika na podgrzewaną wodę – jest wprost za mały. W takim razie niestety trzeba podgrzewać wodę do wysokiej temperatury – natomiast rachunki za energię będą o wiele większe aniżeli w przypadku bojlera z większym zbiornikiem. Wyjściem z tej sytuacji może być bezspornie zwiększenie bojlera… ale to w rzeczy samej dodatkowe koszty.

Zasobniki i podgrzewacze wody użytkowej są przeznaczone przede wszysdtkim do podgrzewania i przechowywania ciepłej wody. Głównie chodzi o zapotrzebowanie na wodę użytkową w mieszkaniach i domach. Oczywiście są to urządzenia, których zasobniki chronione są przed korozją, w końcu mają ciągłą styczność z wodą. Zabezpieczenie jest standardowe: emalia + anoda magnezowa.

Trzeba pamiętać o tym, że producent na tego typu bojlery daje 4 lata gwarancji. Weźmy na przykład pod lupę Elektromet bojler WGJ 140 litrów. Taki bojler wykazuje się niewielkimi stratami energii. Dobowe straty energi kształtują się na poziomie 2 kWh. Moc grzewcza to 11,5 kW, a wydajność sięga 280 listrów na godzinę!

Myślę, że bojlery elektromet naprawdę opłaca się kupować, to bolery pierwszej klasy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na długą gwarancję. To zawsze zapewnienie dla klienta, że produkt jest wysokiej jakości. Jeśli chcesz kupić w najbliższym czasie dobry bojler, dlaczego nie postawić właśnie na bojler elektromet? Naprawdę warto!

TT Ads