Czyszczenie kotła
Posiadacze własnego ogrzewania centralnego wiedzą ile niekiedy wysiłku i uwagi a zwłaszcza w sezonie grzewczym wymaga od nas kocioł centralnego ogrzewania. Aby w domu było przyjemnie ciepło należy najpierw rozpalić i pilnować, aby co jakiś czas piec dostał odpowiednią ilość paliwa do uzyskania należnej temperatury. Kotły na paliwo stałe dzielone są na te z paleniskiem górnym są stosunkowo tanie, oraz droższe z paleniskiem dolnym gdzie spalanie odbywa się z tyłu komory. Jakikolwiek rodzaj kotła posiadamy nie możemy jednak zapominać o czyszczeniu kotła. Bez tego zabiegu nasz piec będzie potrzebował o wiele więcej paliwa, aby uzyskać tą samą temperaturę, ponieważ sadza osadzająca się na ścianach komory znacznie utrudniają odpowiednią cyrkulację ciepłego powietrza. Przepływ spalin jest bardzo utrudniony, co przyczynia się do przyśpiesza zużywanie się elementów kotła. Czym czyścić takie kotły najlepsze do tego celu są druciane szczotki oraz specjalnie do tego przeznaczonymi pogrzebaczami najlepiej zakupionymi u producenta i przeznaczonymi do tego celu.
Bardzo popularnym sposobem ogrzewania domów wśród osób mających więcej miejsca w kotłowni stało się instalowanie dwóch różnych kotłów. Właściciel może mieć kotły na gaz lub olej oraz kotły na paliwa stałe. Dzieje się tak dzięki możliwości wykonania instalacji grzewczej w taki sposób, aby mogła ona zasilać naprzemiennie obydwa urządzenia, a także dorobienie jeszcze jednego przewodu kominowego. W dobie kryzysu, kiedy ceny gazu i oleju urosły do bardzo wysokiego pułapu, jest to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić trochę pieniędzy, bez rezygnacji z możliwości ogrzewania domu w sposób bezobsługowy. Natomiast kotły na paliwa stałe pozwalają ograniczyć koszty, spalając tańsze surowce, takie jak węgiel, koks, czy drewno. Jeśli zatem ktoś chciał zmienić kocioł, warto zastanowić się, czy nie lepiej go zastawić, zamontować dodatkowo drugi na inny rodzaj paliwa i korzystać w zależności od czasu, chęci i zawartości portfela. Bardzo korzystne rozwiązanie dla osób oszczędnych i ekonomicznych.
Ogrzewanie wybieramy kocioł
Problem ogrzewania to niestety bardzo poważna kwestia, przed którą staje każdy, kto dopiero wybudował dom i musi koniecznie ogrzać wszystkie te pomieszczenia. Poszukując idealnego dla naszych potrzeb pieca staniemy przed dylematem, jaki kocioł wybrać, niestety ceny gazu czy też oraz oleju opałowego idą ostro w górę, więc obecnie lepiej rozejrzeć się za czymś tańszym. Kotły na paliwo stałe będą tutaj świetnym rozwiązaniem. Porównując ceny gazu z cenami opału typu drewno czy też węgla, pelletu, brykietu zbóż energooszczędnych bądź wierzby energooszczędnej możemy śmiało powiedzieć, że zaoszczędzamy dość sporo. W dodatku kotły na paliwo stałe mogą być kotłami ekologicznymi dzięki zastosowaniu odpowiedniego bio paliwa. Okazuje się, bowiem że te paliwa nie dość, że są stosunkowo tanie to jeszcze ogólnie dostępne i oczywiście nie szkodzą środowisku naturalnemu. Kotły na paliwo stałe są wydajne i bardzo popularne w naszym kraju. Pomimo dużej konkurencji nadal cieszą się dużym zainteresowaniem.
Kotły bez wentylatora są najprostszym typem budowy urządzeń grzewczych, a co za tym idzie, posiadają również atrakcyjne ceny w stosunku do innych. Kotły na paliwa stałe bez wentylatora można podzielić na dwa rodzaje, a mianowicie z górnym lub dolnym spalaniem. Pierwsze nie gwarantują komfortu użytkowania, natomiast kotły na paliwa stałe ze spalaniem dolnym, mimo iż są trochę droższe, umożliwiają dużo dłuższy okres stałopalności, trwający nawet do 18 godzin i dzięki metodzie spalania paliwa porcjami z komory zasypowej, mniejsze zużycie opału. W kot łach bez wentylatora odbywa się spalanie na zasadzie naturalnej, które regulowane poprzez miarkownik ciągu. Regulacja temperatury odbywa się poprzez uchylanie, bądź przymykanie klapki w drzwiczkach popielnika. Kotły na paliwa stałe bez wentylatora są przeznaczone do spalania węgla, koksu, a także drewna. Są to proste, nieskomplikowane i niedrogie urządzenia grzewcze, mogące z powodzeniem ogrzać całe mieszkanie, ich wadą jest to, że wymagają od właściciela codziennego dostarczania paliwa do kotła.
Rodzaje palenisk
Sezon grzewczy wymusza na nas niestety konieczność ogrzewania pomieszczeń, w których mieszkamy, jest to konieczność i to droga w obecnych czasach, kiedy ceny gazu i energii szybują bardzo wysoko. Dlatego jeżeli jest to możliwe warto bliżej przyjrzeć się producentom kotłów na paliwo stałe. Kotły na paliwo stałe w naszych domach nie są czymś niezwykłym. Kotły tego rodzaju cieszą się niesłabnącą popularnością od lat 80 tych. Możemy wyróżnić dwa rodzaje paleniska, jakie stosuje się w kotłach tego rodzaju, palenisko górne i dolne. Kotły z paleniskiem górnym mają jedną komorę spalania z komorą zsypową, jeżeli mają wsad żeliwny mogą być opalane węglem bądź koksem. Z kolei kotły z paleniskiem dolnym, z racji na ruchomy bądź stały ruszt proces spalania w tych kotłach jest lepszy niż z paleniskiem górnym. Są droższe od poprzednio omawianych kotłów, ale efektywniejsze. Jeżeli jednak pragniemy, aby nasz kocioł był bardziej efektywny warto zastosować kocioł wyposażony dodatkowo w wentylator. Przed zakupem kotła pamiętajmy, że powinien być on zaopatrzony w czytelną instrukcję oraz odpowiednie atesty.
Jednym z kolejnych etapów na drodze budowy własnego domu po zakończonych pracach wykończeniowych jest instalacja centralnego ogrzewania. Wybór metody ogrzania domu jest ważnym elementem, chociażby z kosztowego punktu widzenia. Zazwyczaj klienci wybierali między drogimi konwencjonalnym kotłami a tańszymi, na paliwa stałe. Jednak producenci wykorzystując nowe metody i technologie zaczęli wytwarzać również kotły na paliwa stałe o większej sprawności, która mogłaby z powodzeniem konkurować z niekondensacyjnymi piecami. Zaawansowana technika pozwoliła wyposażyć je również w specjalne komory zasypu, dzięki którym jednokrotnie załadowane kotły na paliwa stałe mogą bezobsługowo pracować od kilku do kilkunastu dni. Pozwala to zwiększyć komfort korzystania z tych urządzeń, porównywalnie do kotłów na gaz i olej. Bardzo powszechne jest również połączenie tychże kotłów z nowoczesnymi instalacjami grzewczymi oraz wykorzystywanie pokojowych czujników temperatury i regulatorów pogodowych do sterowania pracą kotłów.
Posiadanie własnego ogrzewania to bardzo ważna sprawa, niestety mieszkańcy wielkich miast blokowisk nie mają takiej możliwości muszą zadowolić się ogólnodostępnymi środkami i płacą za to duże pieniądze. Jednakże troska o opał na zimę nie jest ich udziałem, nie muszą się martwić gdzie składować ten opał oraz że trzeba go doprowadzić do stanu, w którym będzie możliwe spalanie go. Nie martwi ich rozpalanie w centralnym nie muszą ciągle pilnować, aby nie zgasło, nie sprzątają pomieszczenia gospodarczego ani też nie wynoszą popiołu jednakże słono płacą za tę wygodę. Z kolei posiadacze własnego ogrzewania dokładnie wiedzą ile pracy czasu oraz energii kosztuje ich przywilej posiadania własnego centralnego ogrzewania. Dlatego jeżeli posiadamy własny dom bądź mieszkanie, w którym znajduje się choćby kominek to wiemy jak wygląda sezon grzewczy. Nie dajmy się jednak zwariować kotły na paliwo stałe to urządzenia, które są coraz bardziej zmodernizowane oraz wymagają od nas coraz mniej zainteresowania. Wszelkie innowacje mają na celu poprawę wydajności i wygody w użytkowaniu takiego pieca.
Najpopularniejsze wśród kotłów montowanych w domach są kotły na paliwo stałe. Zaawansowany stopień techniki pozwolił na wykorzystanie w nich takich technologii, które pozwalają uzyskać sprawność procesu wynoszącą nawet ponad 90%. Kotły na paliwo stałe mają również na wyposażeniu komory zasypowe, gromadzące paliwo i umożliwiające bezobsługową pracę nawet przez kilka dni. Oczywiście w ofertach wielu firm dostępne są również te, o prostej konstrukcji, dużo tańsze, ale o niższej sprawności i konieczności codziennej obsługi. Materiałem służącym, jako paliwo do wykorzystywane przez kotły na paliwo stałe są: węgiel, miał, groszek, słoma, palety, zrębki oraz drewno. Oczywiście istnieje możliwość zakupu kotła dwu-, a także wielopaliwowego. Nowoczesne kotły na paliwa stałe posiadają rozbudowany układ automatyki oraz układ kierowania ilością spalanego paliwa. Wybór jest duży, można zainstalować kocioł ze spalanie górnym lub dolnym, z wentylatorem lub palnikiem retorowym oraz żeliwne albo stalowe.
Najnowsze komentarze