TT Ads

Nadmiar wody

Deszcz dla przyrody oznacza życie. Bez wody wszystko umiera. Niestety, jeśli jest jej w nadmiarze, to też niedobrze. Najlepiej, żeby wody było pod dostatkiem i do tego we właściwym miejscu. Rynny pozwalają odprowadzić wodę padającą na budynek i ją zagospodarować lub zwyczajnie ją odprowadzić w miejsce, w którym nie kałuża nie przeszkadza za bardzo. Najprostszym rozwiązaniem są rynny spustowe na rogach domu. Nadmiar wody wsiąka wówczas w ziemię. Rynny Marley najtaniej kupić z tworzywa uPVC. Wielu użytkowników jest z nich zadowolonych. Były kilkakrotnie wyróżniane Budowlaną Marką Roku. Są solidne i mają bardzo dobrą jakość. Oczywiście można też wybrać inny materiał, na przykład aluminium lub blachę ocynkowaną. Wiele zależy od zasobności naszego portfela. Ponadto warto zwrócić uwagę na trwałość rynien oraz możliwość recyklingu. Doczekaliśmy momentu, gdy coraz więcej osób przejmuje się losem środowiska naturalnego i zwraca uwagę, czy dany produkt można ponownie przetworzyć.

Woda kapiąca z dachu może i wygląda malowniczo, ale przy bezpośrednim zetknięciu nie jest niczym przyjemnym, zwłaszcza podczas solidnej ulewy. Odprowadzenie z dachu wody deszczowej jest wręcz koniecznością, ponieważ w grę wchodzi bezpieczeństwo, możliwość poślizgnięcia się i inne podobne sytuacje. Rynny Marley najtaniej kupimy z tworzywa uPVC, choć mamy do wyboru i inne materiały. Rodzaj rynien jest sprawą indywidualnego wyboru, natomiast nie ulega wątpliwości, że marka Marley jest synonimem dobrej jakości. Wieloletnie doświadczenie w branży oraz ciągły rozwój i wprowadzanie nowych równie solidnych produktów, do prowadziło do uznania produktów tej firmy jako jednych z najlepszych. Firma dba też o środowisko naturalne, starając się wykorzystywać materiały nadające się do recyklingu. Wycenę elementów niezbędnych do założenia systemu rynnowego powinna zrobić każda firma oferująca pokrycia dachowe. Rodzaj materiału będzie zależał od zawartości naszego portfela oraz wyznawanej filozofii estetyki.

Kłopot z deszczówką

Woda deszczowa jest doskonała do podlewania, niestety musimy ją odpowiedniozmagazynować. Rynny mogą odprowadzać wodę do specjalnie ustawionych beczek, ale nie wygląda to nazbyt elegancko. Na pewno woda nie powinna spadać wprost z dachu i żłobić wokół budynku własnych ujść. Rynny Marley najtaniej można kupić u przedstawicieli firmy lub dystrybutorów z materiału uPVC. Plastik jest materiałem stosunkowo tanim i dość praktycznym, ale ma jedną oczywistą wadę, może z czasem wyblaknąć, a poza tym traci plastyczność. Rynny metalowe podnoszą klasę budynku, poza tym mogą okazać się trwalsze, mimo obaw o rdzewienie. Wydaje się, że minęły czasy niezbyt eleganckich rynien z rdzawymi zaciekami, te dzisiejsze są lepiej wykonane i solidniejsze. Zdarzają się rynny z wieloletnią gwarancją. Świadczy to o jakości, bo firma nie mogłaby sobie pozwolić na gwarantowanie jakości na pięćdziesiąt lat, gdyby produkt nie był rzeczywiście dobrej jakości.

Cudownie jest mieszkać w domu. Niektórzy co prawda żadną siłą nie dadzą wyciągnąć się z bloku w centrum miasta, skąd mogą spoglądać wieczorem na oświetlone ulice. Większość z nas jednak marzy o wyprowadzeniu się w nieco spokojniejsze miejsce. Budowa domu to niezły galimatias, a remont starego budynku może być sporą niespodzianką z wieloma niewiadomymi. Mimo wszystko w którymś momencie życia inwestujemy swoje pieniądze i czas, chcąc zostać panami własnego domu, bez sąsiadów za ścianą. Najdroższe jest wykończenie, to prawda znana od dawna. Rynny wydają się być mało istotnym elementem, dopóki nie musimy za nie zapłacić kilku tysięcy złotych. Rynny Marley najtaniej kupimy plastikowe. Niemniej nie zawsze wypada otoczyć dom plastikiem, zwłaszcza jeśli decydujemy się na drewniane okna. To mniej więcej tak, jakbyśmy chcieli ustawić antyki na podłodze pokrytej laminowanymi panelami, coś po prostu zgrzyta. Są szlachetniejsze materiały i w tym wypadku najbardziej stosowne będą rynny metalowe.

Plastik czy metal

Dach decyduje o wielu aspektach wykończeniowych domu. Ważna jest proporcja, ale i kolor. Budynek powinien być harmonijny, ale i ciekawy. Kolor rynien nie jest bez znaczenia, rodzaj materiału zresztą również. Nie sposób sobie wyobrazić domu z pięknymi drewnianymi oknami, wykończonego plastikowym systemem rynnowym. Niektóre rozwiązania się ze sobą kłócą. Natomiast faktem jest, że rynny Marley najtaniej wypadają właśnie z uPVC. Mają pewnie swoje zalety i wady, nie licząc oczywiście wyglądu. Faktem też jest, że mogą z czasem miejscami blaknąć. Niektórzy twierdzą również, że rynny plastikowe zawsze będą przeciekać na złączkach, choć wydaje się to raczej uzależnione od jakości montażu. Wszystkie złączki są ogumowane, wiec raczej nie powinny przepuszczać wody. Natomiast rynny metalowe wyglądaj o niebo lepiej i podnoszą walory estetyczne budynku. Są nieco droższe, ale przy tak dużej inwestycji, jaką jest budowa domu, raczej trudno oszczędzać kilkaset złotych. Wygląd domu jest niezwykle ważny.

Dom z ogrodem to bardzo urokliwy obrazek. Niestety szczęśliwy właściciel, choć zapewnie podziela pogląd o urokliwości i widzi jeszcze kilka plusów, zdaje sobie sprawę z kosztów i nakładu pracy, jakich wymaga najpierw budowa, a potem konserwacja budynku. Najwięcej pieniędzy pochłaniają rzeczy których nie widać, albo nie dostrzegamy ich w pierwszej kolejności. Do nich należ rynny. Koszt systemu rynnowego to kila tysięcy złotych. Rynny Marley najtaniej można kupić z materiału uPVC, ale lepiej zainwestować w metalowe. Plastik nie jest materiałem szlachetnym i wydaje się, że jego zastosowanie powinno być ostatecznością. Odprowadzenie deszczówki do specjalnych zbiorników jest doskonałym pomysłem i pozwala zaoszczędzić nieco na podlewaniu, a poza tym deszczówka to miękka woda, doskonała dla roślin, zwłaszcza, że stojąc ma temperaturę otoczenia. Lejąc delikatne rośliny woda prosto z kranu, możemy je uszkodzić.

Budowa domu to duża inwestycja i do tego dość stresująca. Projekt zakłada najczęściej dość dokładne rozwiązania, ale w ostateczności zawsze coś zmieniamy i dostosowujemy do własnych gustów i potrzeb. Rynny Marley najtaniej można kupić plastikowe, ale firma ma w swojej ofercie również droższe rozwiązania. Metal jest materiałem bardziej szlachetnym, podnoszącym jakość wykończenia. Warto też zastanowić się, dokąd będzie spływała z dachu zebrana woda. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest wypuszczenie wody na rogach budynku. I tak wsiąknie w ziemię. Są jednak rozwiązania bardziej praktyczne i bardziej estetyczne. Rynna może zostać wpuszczona w ziemię, musimy tylko wykonać odpowiedni drenaż gruntu. Należy wykopać dość dużą studzienkę i wysypać żwirem odpowiedniej grubości. Woda wsiąknie w ziemię, nie pozostawiając kałuż, które niszczą roślinność i wyglądają niezbyt estetycznie. Poza tym mogą być niebezpieczne, ponieważ łatwo się potknąć na takim śliskim gruncie.

Remont domu oznacza często spory zakres prac. Wymiana rynien jest najczęściej koniecznością. Należy zdemontować stare i zamontować nowe. Konieczna może być też wymiana deski czołowej. Musimy wówczas podjąć decyzję, jakie rynny chcemy mieć. Rynny Marley najtaniej wychodzą PVC. Koszty są dość spore, ale warto zainwestować, bo woda przelewająca się przez rynnę, albo przeciekająca z powodu nieszczelności złączki może spowodować uszkodzenie gruntu, a nawet budynku. Często nie małe pieniądze i sporo własnego czasu inwestujemy w ogród, a nadmiar wody jest jego równie dużym wrogiem, jak susza. Wycenę kosztów zrobi nam niemal każda firma zajmująca się pokryciami dachowymi. Koszt różni się nie tylko w zależności od materiału, ale też dostępności i skomplikowanej budowy dachu. Niektóre rozwiązania wymagają większych umiejętności i nakładu pracy ze strony montującego. Kolor rynny wydaje się nie grać roli, najważniejsze, żeby nie raził, powinien wpasowywać się w elewację, ale niektórzy też wyznają filozofię kontrastu, który odetnie elewację od dachu ładną linią.

TT Ads