TT Ads

Bojler

Jak inaczej określany jest pojemnościowy podgrzewacz wody? To po prostu bojler, badź kocioł parowy, zbiornik ciepłej wody użytkowej. Jak najbardziej podstawowym czynnikiem bojlera jest jak bez trudu się domyślić: zasobnik ciepłej wody.

Zbiornik bojlera często ma izolację termiczną, poprze ktorą można odpowiednio zmniejszyć straty ciepła. Woda zazwyczaj w bojlerze jest ogrzewana albo grzałką elektryczną bądź po prostu termostatem. Czasami stosowany jest wymiennik ciepła z centralnego ogrzewania. Są również wszystkim niesłychanie dobrze znane bojlery, w których woda podgrzewana jest palnikiem gazowym.

Bojlery użytkowane są dziś niezwykle chętnie – na sto procent są to urządzenia które są częściej wykorzystywane w domach, mieszkaniach niż przepływowe podgrzewacze wody. W rzeczy samej jest to spowodowane faktem, że w domach czy też mieszkaniach dosyć często używa się ciepłą wodę – a to istotnie daje dość spore oszczędności jeśli chodzi o energię elektryczną.

Zakup zasobnika to nie jest tak naprawdę sezonowy wydatek – tak naprawdę kupujemy zasobnik raz na kilka, a co więcej kilkanaście lat. Wskutek tego należy prawidłowo wyłonić. Zakup musi być dobry, niekoniecznie trzeba wybrać ten najtańszy w zakupie – bo przez mnóstwo lat można niemało zyskać albo stracić na samym użytkowaniu. Z tej przyczyny wskazane jest sobie w tej chwili odpowiedzieć na to pytanie – jakiego typu zasobnik będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni?

Bezspornie powinno się skupić uwagę na pojemność zasobnika. Trzeba sobie tutaj zdać sprawę z jednej nadzwyczaj ważnej rzeczy. Mianowicie masz na myśli straty ciepła. Im wyższa temperatura wody, tym większe będą straty ciepła. Wobec tego należałoby uniknąć podgrzewania wody do niezwykle dużych temepratur w celu późniejszego zmieszania jej z zimną wodą. Najkorzystniej, jeżeli woda będzie podgrzewana do temperatury użytkowej. Bez wątpienia nie da się uzyskać tego rodzaju temperatury, bo czasami potrzebujemy wodę o temperaturze 60 stopni Celsjusza, kiedy indziej o temperaturze 30 stopni Celsjusza. Jednak ewidentnie podgrzewanie wody do temperatur niesłychanie wysokich ( przykładowo niemałych niż 75-80 stopni) naraża nas na pokaźne straty, albowiem faktycznie przez cały czas będziemy zmuszeni mieszać gorącą wodę z zimną.

Elegancko, ale ktoś powie, że w takim razie nie wystarczy mu gorącej wody chociażby na wzięcie prysznica. Co w takim przypadku? Bezpośrednio źle został dobrany bojler, a względnie wielkość zbiornika na ciepłą wodę – jest ot tak za mały. W takim razie niestety trzeba podgrzewać wodę do wysokiej temperatury – jednakże rachunki za energię będą o wiele większe aniżeli w przypadku bojlera z większym zbiornikiem. Wyjściem z tej sytuacji może być jak najbardziej zwiększenie bojlera… ale to w rzeczy samej dodatkowe koszty.

Bojler to wyraźnie zbiornik z ciepłą wodą użytkową, a prędzej zbiornik w którym taką wodę się podgrzewa. Inaczej można nazwać taki bojler termą elektryczną, jeszcze inaczej podgrzewaczem wody, ogrzewaczem – istnieje jeszcze wiele innych pokrewnych.

Wykorzystanie bojlerów jest współcześnie rzeczywiście popularne. Jest w istocie cały szereg korzyści, jakie daje nam bojler. W zasadzie jeden bojler może zasilać cały szereg punktów poboru wody. Jest to niezmiernie znacząca rzecz i oczywiście niemała przewaga nad przepływowymi podgrzewaczami. Dzisiejsze bojlery mają jak najbardziej możliwość zaprogramowania pracy podgrzewacza, ustawiania dokładnie temperatur wody.

Bojler nie zawsze musi być urządzeniem elektrycznym. Niemniej jednak bojlery elektryczne zasilane są z jednej fazy (230V). Rzadko można natknąć się na bojlery elektryczne trójfazowe. Oczywiście trójfazowe są przeważnie podgrzewacze przepływowe.

Są również bardzo popularne bojlery gazowe. Zazwyczaj są to bojlery przepływowe, są także bojlery na gaz pojemnościowe.

Obecnie przepływowe podgrzewacze wody są dość często wykorzystywane do przygotowania ciepłej wody. Chyba najbardziej popularnymi podgrzewaczami przepływowymi są urządzenia firmy Junkers – gazowe podgrzewacze z otwartą komorą spalania. Oczywiście współcześnie wytwardza się na szeroką skalę też podgrzewacze na prąd elektryczny – bo przecież nie zawsze jest dostęp do gazu.

W przepływowych podgrzewaczach wody wymiennik ciepła wraz z wężownicą potocznie nazywa się nagrzewnicą. Dzisiejsze przepływowe podgrzewacze wody wykorzystywane są bardzo chętnie z uwagi na dość dobrą sprawność, która bez problemów sięga 85%!

Jeżeli masz na myśli elektryczne przepływowe podgrzewacze wody, potrzebna jest całkiem duża moc, więc przy sporych wydatkach wody potrzebne są sieci trójfazowe. Jeżeli rozchodzi się o podgrzewacze elektryczne działające na jednej fazie, z pewnością nie mogą one podgrzać sporych strumieni – a co za tym idzie ich wykorzystanie jest mocno ograniczone. Takie jednofazowe przepływowe podgrzewacze da się użytkować na pewno jako źródło wody do umycia rąk, w nietypowych przypadkach jako źródło wody do prysznica.

Podgrzewacz c.w.u.

Podgrzewacz cwu to oczywiście urządzenie, które wykorzystywane jest niemal w każdej mieszkaniowej instalacji wodnej. Jest to urządzenie, które jak każdy wie przygotowuje cwu. Podgrzewacze używa się nade wszystko w łazienkach, często montuje się je też w piwnicach domów jednorodzinnych lub po prostu przy kotłach, jeżeli nie ma piwnicy (co teraz jest niesłychanie częstym zjawiskiem, szczególnie jeśli chodzi o nowoczesne domy budowane niepodpiwniczone).

Podgrzewacze wody trzeba wprost podzielić na pojemnościowe oraz przepływowe. Da się też wyróżnić w tej kwestii zasobniki cwu. Jeżeli chodzi o podgrzewacze pojemnościowe, działają one w wybitnie specyficzny sposób. Ot tak zbierana jest woda w zbiorniku, który nie jest ważną częścią podgrzewacza. Wodę tą się podgrzewa, po czym trzymana jest ustalona temperatura wody. W miarę zużywania ciepłej wody zbiornik jest napełniany i włącza się podgrzewanie wody. Poprzez to mamy nieustająco dostępną gorącą wodę.

Poza tym jeżeli rozchodzi się o podgrzewacze przepływowe, grzeją one ciecz w locie. Co to oznacza? Znaczy to, że takie podgrzewacze nie posiadają zbiorników na wodę, przez co są o wiele mniejszych rozmiarów. Woda przepływa przez podgrzewacz i jest podgrzewana tylko w momencie przepływu.

Można wiele pisać o złych stronach i pozytywach tychże rozwiązań. Z pewnością i jedne i drugie podgrzewacze mają swoje miejsce przez wzgląd na swoje dobre i złe cechy.

Bez wątpienia niesłychanie popularne stały się ostatnio bojlery elektryczne. Oczywiście wszędzie tam, gdzie jest dostęp do gazu instaluje się w głównej mierze bojlery podgrzewane gazem… No cóż, ale nie wszędzie jest doprowadzony gaz, nawet jeśli mamy na myśli większe miasta! Pieczołowicie tak jest.

Bojler elektryczny rzeczywiście nie powinien być zasilany trzema fazami. Tak faktycznie starczy sieć jednofazowa. W zasadzie chodzi o to, że bojlery faktycznie nie muszą mieć wysokiej mocy, mają po prostu całkiem czasu na podgrzanie wody. Samo podtrzymanie temperatury na nastawionym poziomie nie jest tak niesłychanie energochłonne – wystarczą małe moce żeby to podtrzymać.

Dzisiaj można znaleźć bojlery elektryczne różnych producentów. Do zastosowań domowych, w szczególności jeżeli sprawa rozchodzi się o jednej łazience wystarczy bojler elektryczny z zasobnikiem około 100 litrów, czasami trzeba 60, w niektórych przypadkach 120… ale pewnie najodpowiedniej schodzą bolery elektryczne z zasobnikiem o pojemności 80 litrów – to tak w samej rzeczy aktualnie jest norma.

Na sto procent w każdym mieszkaniu można znaleźć jakiś podgrzewacz wody – no może niemal w każdym. W domach stosuje się przede wszystkim podgrzewacze pojemnościowe, raczej rzadko stosuje się podgrzewacze przepływowe.

Jeśli chodzi o podgrzewacze pojemnościowe jest to niezmiernie dobre urządzenie w miejscach, gdzie potrzebny jest spory wydatek wody, a wobec tego względnie mocny strumień wody przez długi czas. Oczywiście jest tutaj dość szerokie pole manewru przez to, że podgrzewacze te mają najróżniejsze pojemności wody. Jeżeli tego rodzaju podgrzewacz ma służyć w mieszkaniu, z pewnością kilkudziesięciolitrowy zbiornik wystarczy (przykładowo 60 litrów). Niemniej jednak jeżeli podgrzewacz ma obsłużyć parę łazienek… na pewno taki niewielki zbiornik nie starczy.

Zaś podgrzewacze przepływowe są użytkowane zwykle tam, gdzie nie ma potrzeby podgrzewać wielkich strumieni wody. Może być przykładowo stosowany z powodzeniem przy bateriach obsługujących zlew w łazience. Większe pogrzewacze przepływowe mogą też być użytkowane m.in. przy prysznicach, ale też z niezbyt dużym strumieniem wody.

Tak więc łatwo zauważyć, że wybór podgrzewacza musi zależeć zwłaszcza od tego, jak dużo ciepłej wody trzeba użytkować w określonym czasie. Dobrą stroną podgrzewaczy przepływowych jest to, że zabierana jest energia jedynie w chwili użytkowania ciepłej wody, natomiast podgrzewacze pojemnościowe muszą okresowo pobierać energię aby podtrzymać w zbiorniku ciepłą wodę.

Z pewnością wiesz, czym jest terma elektryczna. A jeśli nie, to po prostu znasz ją pod inną nazwą. Terma elektryczna to po prostu… bojler. Myślę, że teraz już wszystko jasne.

Co można napisać o termach elektrycznych? Przede wszystkim są to urządzenia bardzo często wykorzystywane w mieszkaniach, domach, warsztatach, biurach. Tak szerokie zastosowanie term elektrycznych można zawdzięczać przede wszystkim różnym wariantom, w jakich są produkowane. Ale o tym może z chwilę.

Zadaniem termy elektrycznej jest oczywiście podgrzanie wody do celów użytkowych. Podgrzanie wody jest realizowane rzecz jasna przy pomocy energii elektrycznej. Tak więc temrę elektryczną można używać wszędzie tam, gdzie jest dostęp do sieci elektrycznej oraz do… wody. Sprawa oczywista.

Wspomniałem przed momentem o różnorodności wariantów term elektrycznych. Tak, producenci postarali się o to, by termy produkować w różnych wariantach przede wszystkim jeśli chodzi o wielkości. Czasem wystarczy mały kilkulitrowy zbiorniczek, czasem potrzebny jest wielki 200 litrowy zbiornik. Wszystko zależy od przeznaczenia. Na przykład do zasilenia samej umywalki spokojnie wystarczy 10 litrowy zbiornik. Dzięki temu można zaoszczędzić mnóstwo pieniążków na podgrzewaniu i podtrzymywaniu wody. Bo po co urzymywać więcej wody na określonej temperaturze, skoro i tak jednorazowo nie jesteśmy w stanie zużyć więcej niż 10 litrów ciepłej wody użytkowej?

Tak samo jeśli terma ma podgrzewać wodę na potrzeby łazienki, a chętnych na kąpiel jest na przykład 5 osób… 200 litrów może okazać się strzałem w dziesiątkę.

TT Ads